» » Modern Bir Yatak Odası Nasıl Aydınlatılmalı

Modern Bir Yatak Odası Nasıl Aydınlatılmalı

Yatak odanız, muhtemelen evinizdeki tüm odalar içinde tamamen karanlık, tamamen aydınlık ve arada bir yerde tamamen vakit geçirdiğiniz tek yerdir. Bu nedenle, yatak odanızın aydınlatma tasarımını doğru yapmak, geceleri kafanızı dinlendirmek, her sabah yükselmek ve parlamak ve gününüze devam etmek için rahat bir yer haline getirmek için çok önemlidir.

Bu yatak odası aydınlatma kılavuzunu, size bir yatak odasını doğru şekilde nasıl aydınlatacağınızı öğretmek için derledik.

Yatak Odanızda Işık Katmanları Yaratma

Aydınlatmanızı nasıl katmanlaştıracağınızı bilmek, yatak odanızda en iyi aydınlatmayı yaratmanın anahtarıdır. Bu, ortam, görev ve vurgu aydınlatması arasında doğru dengeyi bulmak anlamına gelir. Bu dengeyi oluşturarak, herhangi bir ruh hali ve bir anahtar hareketiyle herhangi bir aktivite için aydınlatma oluşturabileceksiniz.

Ortam Işıklandırması

Genelden özele doğru, yatak odanızda ne yapmayı umduğuna bağlı olarak düzenli olarak aydınlatma türlerini katmanlamak isteyeceksiniz. Yeni başlayanlar için, aydınlatma temelinizi ortam aydınlatmasıyla veya genel aydınlatma ile oluşturmaya başlayın. Uygun ortam ışığı, büyük pencereler veya tavan pencereleri yoluyla doğal aydınlatmayı veya yapay aydınlatmayı içerir; ne olursa olsun, temizlik, giysi katlama veya yatak yapma gibi genel görevleri yerine getirmenize izin verecek kadar iyi bir aydınlatma sağlar.

Yapay aydınlatma açısından, ortam ışığına en iyi şekilde tavan armatürleri (gömme montaj tavan ışıkları, avizeler, sarkıt lambalar vb.) Veya portatif, zemin lambaları gibi ulaşılabilir. Her iki aydınlatma türü de, parlak ve odaklanmış ışık gerektirmeyen etkinlikler için yeterli miktarda aydınlatma sunar.

Görev Aydınlatması

Okumak, çalışmak veya makyaj yapmak gibi biraz daha fazla odak gerektiren etkinlikler yapmayı düşünüyorsanız, genel ışıklandırmanın üzerine görev ışıklarını yerleştirmeyi düşünün. Odaklanmış görev aydınlatmasının, geleneksel masa görev ışığıyla sınırlandırılması gerekmez. Başucu masa lambaları, yatağın her iki tarafında alçak asılı sarkıtlar, aplikler, başlığın her iki tarafındaki duvara monte çalışma lambaları veya üzerine yerleştirilmiş diğer yön aydınlatmasını göz önünde bulundurun.

Bu anlamda, yatak odası çalışma lambası, sürekli konsantrasyon için gereken yeterli aydınlatmayı sağladığı sürece, herhangi bir şekilde olabilir. Tasarımı ve konumu dışında, bir görev ışığının işlevselliği de ampulünün içinde bulunur.

Vurgu Aydınlatması

Vurgu aydınlatması, tipik olarak, belirli bir alanda dikkat çekmek ve özelliklere benzer sanat eserlerini vurgulamak içindir. Yatak odası için, tek başına vurgulu aydınlatma, ortam aydınlatmasının bastırılmış bir versiyonu olarak işlev görebilir, hoş bir parıltı verir ve rahat bir atmosfer yaratır. Yatak odasında gömme aydınlatma, duvar aplikleri, şerit ışıklar veya diğer armatürlerin yaratıcı şekilde yeniden kullanılması, bu özelliği yatak odanızın hafif tasarımına dahil etmenin birkaç yoludur.

Dimmerler

Alan Teorisi Sahibi ve Tasarımcısı Leah Harmatz’a göre, “Doğru aydınlatma / dimmerler önemlidir, çünkü yalnızca bir parlak ışık kaynağı varsa, rahat bir uyku moduna geçmek zordur. Bir başucu lambası veya aplik sayesinde, uykuya dalmayı kolaylaştırabilir veya yavaş yavaş uyanabilirsiniz. ”

Yatak odanızın aydınlatmasını düzenlerken, dimmerler, tasarımın daha büyük kısmında önemli bir rol oynar. Dimerler sadece odanın ortamına ekstra bir boyut eklemenize izin vermez, aynı zamanda doğal olarak çok işlevlidir. Düşük aydınlatmadan tam parlaklığa kadar bir dimmer, çoklu aydınlatma gereksinimlerini karşılayabilir. Maksimum parlaklıkta, dimmer kendini genel aydınlatmaya yönlendirirken, düşük ayarlarda bu özellik ruh hali ayarına izin verir. Dimmerlerin montajı kolay olduğu için (ve ampul tipi izin verdiği sürece), herhangi bir aydınlatma armatürü çok amaçlı bir rol oynayabilir.

Doğru Ampulü Seçmek

Parlaklık

Yatak odanızın aydınlatmasını katmanlaştırırken, her fikstür için kullanacağınız ampul türünü dikkate almak da önemlidir. Ampulün aydınlatma yoğunluğuna ve yaydığı renge bağlı olarak, belirli bir aktivite sırasında ve sonrasında çalışma şeklinizi olumlu veya olumsuz yönde etkileme potansiyeli vardır. Ancak herhangi bir eski ampulü aramak için yola çıkmadan önce, tercih ettiğiniz parlaklık seviyesini veya lümenleri bulmak isteyeceksiniz. Yatak odası için önerilen lümen 2,000 ila 4,000 arasında değişmekle birlikte, bu, yatak odanız için istediğiniz ortam türüne göre değişen öznel bir karardır.

Bir ampulün maksimum lümen çıkışına yerleştikten sonra, istediğiniz ampul tipinin kısılabilir olup olmadığını düşünmeniz gerekir. CFL’lerin (veya Kompakt Floresan Lambalar), bazı düşük voltaj LED’lerinde olduğu gibi standart bir dimmer ile kontrol edilmesi zordur. Bu gibi durumlarda, yumuşak, titremeli ve sesli kontrol için özel karartıcılara ihtiyaç duyulacaktır.

Işık Rengi

Işık rengi, belirli etkinlikleri desteklemede önemli bir rol oynar. Yeni başlayanlar için, ampul tipini düşünün: akkor / halojen ampuller tipik olarak yumuşak beyaz bir parıltı verir, CFL’ler çok fazla maviyi dağıtma eğilimindedir, LED’ler ise rengi sıcaklık gamında verirler.

Beyaz ve mavi ışık renklerinin uyanıklığı arttırdığı gösterilmiş olduğundan, bu tonlarla yapılan aydınlatma en iyi odaklanmış etkinlikleri desteklemek için görev veya yönlü aydınlatma ile kullanılır. Mavi ve beyaz ışıklar uyanıklığı artırdığından ve ardından melatonin (veya uykuya neden olan hormonların) üretimini bastırdığından, uzun bir günün ardından yatak odasında dinlenmeye ve rahatlamaya çalışıyorsanız ideal değildir. Öte yandan, daha sıcak renkleri (sarı gibi) yayan aydınlatma melatonin üretimine müdahale etmez. Bu nedenle, sıcak ışıklar, okuma, TV izleme veya sadece rahatlama gibi yatak odası aktiviteleri için en iyisidir.

Yatak odasının gelişen fonksiyonları ile bu fonksiyonları desteklemek için doğru aydınlatmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Uygun aydınlatma katmanları, karartıcılar ve uygun ampuller arasında, bu yönleri doğru yapmak, yatak odanızda rahat bir aydınlatma ortamı sağlamanın kesin yoludur. Yani, yaratıcı olun ve burada istediğiniz sadece yatak odası aydınlatma düzenini elde etmek için ihtiyacınız olan armatürleri seçin.

İç mekan tasarımcısı Jamie Bush ile Uzman Yatak Odası Aydınlatma İpuçları

Şimdi, aydınlatmanızı düzenlemenin temellerini ele aldığımızda, Jamie Bush’un uzman tavsiyesi ile yatak odanızın aydınlatmasını yapmak için biraz daha derine dalmanın zamanı geldi.

Modern yatak odası aydınlatma planını nasıl geliştirirsiniz?

Jamie Bush: Ben bir mimar olarak eğitildim, bu yüzden bir mobilya kat planı ile başlıyoruz ve fişlerin gittiği yere kadar her şeyi ölçüyoruz. Duvarda sanat varsa, tavan spotlarını takar, standart sekiz ayak tavan ise duvardan iki metre uzağa yerleştiririz veya tavan daha uzunsa daha uzağa yerleştiririz. Işığın asılı olduğu göz hizasında ışığın çarpmasını istiyorsunuz. Bir sarkıt veya yarı düz tavan armatürü kullanırsak, genellikle odada, genellikle yatağın üzerinde ortalanır. Bu yüzden, onu çok aşağıya asmamaya çalışıyoruz – genellikle tavandan sekiz ila 12 inç. Oldukça büyük armatürler kullanmayı seviyorum – felsefem modern tasarımdaki daha az sayıda ve daha büyük öğelerin daha büyük bir etki yaratması. Birçok küçük veya standart boyut kullanmıyorum. Bana göre düz görünüyorlar. Varlığı, büyüklüğü ve ölçeği olan şeyleri tercih ederim.

Yatak odası aydınlatmasında simetri önemli midir?

JB: Hayır. Ama ışığı dengelemek ve katmanlamak önemlidir. Birden fazla fikstürü severim. Örneğin, bir şezlongun yanına bir zemin lambası, yatağın her iki yanındaki masa lambaları ve bir şifoniyerin üzerine dekoratif bir lamba yerleştirebilirim. Genel olarak sıcak bir parıltı vermek için her zaman gölgesi olan bir şey almaya çalışırım. Ayrıca, bazı dolaylı aydınlatma kaynakları – bir şeyden sıçrayan ışık – duvara geri ışık veren aplikler, tavanı ya da mimari bir özelliği çeken koyu renkler ya da resim için resim ışıkları ya da lekeler. Amaç sadece yatağa odaklanmak değil, tüm odaya göz atmaktır. Farklı köşelere ışık vermek, mekanın daha büyük ve dengeli hissetmesini sağlar. Amaç, dengeli bir şekilde aydınlatılmış bir oda değil, ilginç bir şekilde aydınlatılmış bir oda değil, bu nedenle gözünüz fikstürden armatüre doğru ilerliyor.

Mükemmel bir ambiyans için aşağıdaki fikstür tiplerinin bir kombinasyonunu kullanırdım: Köşedeki bir şezlongun yanına bir zemin lambası koydum ve tavandan bir ifade parçası olarak yaklaşık 18 ila 24 inçlik bir sarkıt ışık asıyorum. Bunları bir çift komodin lambası ile tamamlardım.

Günümüzde, birçok yatak odası sadece uyuyacak yerlerden daha fazlasıdır; aynı zamanda çalışmak, okumak ve aile vakit geçirmek için de yerlerdir. Aydınlatma, tüm bu aktivitelerin tek bir odada yer almasına nasıl yardımcı olabilir?

JB: Anahtar, esneklik ve ışık seviyelerini kontrol etme yeteneği yaratıyor, bu yüzden biri uyumak ve biri çalışmak isterse bunu yerine getirebilirsiniz. Bir büyük üstten ışıklı ışık yerine, her alanda farklı bir aydınlatma kullanın. Bir masada, tüm mekanı aydınlatmak için görev ışıklarının yanı sıra birkaç tepe pimi de kullanın; bu şekilde seçenekleriniz de var.

Yatak başında aydınlatma seçerken nelere dikkat edilmelidir?

JB: Okuma ışığınız bir masa lambası ise, hafif tonlu bir renk seçtiğinizden emin olun. Siyah veya koyu gri bir renk tonu serin görünebilir, ancak ışıkla parlamazsa, okuyamazsınız. Ciddi bir okuyucuysanız, maksimum esneklik için hem dikey hem de yatay olarak ayarlanabilen hareketli bir görev ışığını tercih edin. Ancak fazla okumadıysanız veya yalnızca bir iPad’de okursanız, keskin ışık daha az önemlidir, bu nedenle parlayan bir cam armatürü gibi daha heykelsel bir şey isteyebilirsiniz. Geceleri yumuşak parıltı yatıştırıcı ve inanılmaz derecede sıcak olurdu.

Başucu aydınlatması için masa lambalarına iyi alternatifler nelerdir?

JB: Bazen, başucundaki masalara sarkıt asarız – bunlar özellikle küçük odalar için iyi bir seçenektir, çünkü masada yer kaplamaz.

Yatak Odası Aydınlatmasında kaçınılması gerekenler neler?

JB: Sadece tavan armatürlerini (veya çok fazlasını) kurmak yaygın bir hatadır. Her şeyi düzleştirir, boyut yoktur ve düzensizdir – daha yaşlı ve sarkık görünürsünüz.

Ya yatak odasındaki aplikler?

JB: Okumak için döner kol apliklerini severim. Bazen bir kapıyı veya iki pencere arasındaki duvar gibi bir mimari özelliği kuşatmak için bir aplik kullanırım. Yatak odasından banyoya giden bir koridor boyunca kullanılabilirler. Daha heykelsi bir aplik, bir odada güçlü bir tasarım öğesi olarak tek başına durabilir.

Modern aydınlatmayı daha geleneksel bir yatak odasına nasıl dahil edersiniz?

JB: Her şey karışımla ilgili. İki seçeneğiniz var: Ya büyük bir parça seçin – odanın merkezinde ölçek ve varlığı olan ve açıkça bir anormallik olan kuralı ihlal eden çağdaş bir fikstür. Ya da bir ritim oluşturmak ve bu yeni tasarım dilini tanıtmak için kasıtlı bir hareket olduğunu göz önünde bulundurmak için birkaç modern armatür kullanın. Doğal malzemeler; ahşap, kaymaktaşı, doğal taşlar, patinalı metaller ve keten gibi doku ve düzensizliğe sahip olanlar için en iyi sonucu verir. Krom ve beyaz cam bu tip bir ortamda soğuk görünebilir.